Přesunout na menu ↓

Restaurování starožitností David Raška


Voskování

Napouštění dřeva voskováním patři vůbec k nejstarším známým povrchovým úpravám. Jeho užití v nábytkářské výrobě bylo prokázáno již ve starověku. U nás se jím napouštěl vyřezávaný a tvarovaný nábytek z různých druhů dřevin již v době románské a gotické. V pozdější době byl často nahrazován politurami a laky různorodého složení, které umožňovaly dát opracovaným plochám efektnější a lesklý povrch.

Vosků dnes rozeznáváme mnoho druhů, počítaje jak přírodní, tak uměle vytvořené na bázi ropných produktů. K nejstarším známým a dodnes k nejcennějším patří vosk včelí, který je jedním z produktů některých druhů včel, které jej používají ke tvorbě pláství. Jednoletý vosk je světložlutý, postupně až černá. Při zpracování se vosk čistí a bělí a plástve se přetavují v koláče. Na nábytek se nanáší rozpuštěný v terpentýnu a vylešťuje se do matného lesku.

Včelí vosk je vysoce ceněný pro své vodoodpudivé vlastnosti a jen malou propustnost vodních par. Je tak ideálním ochranným a konzervačním prostředkem. V průběhu staletí ukázal stálost svého chemického složení, díky němuž jeho fyzikální vlastnosti zůstávají neměnné. Bylo tomu prokázáno při archeologických nálezech v Pompejích, při nichž byl objeven nábytek s touto povrchovou úpravou z počátku našeho letopočtu.Kontakt

Telefon: +420 777 084 493
E-mail: raska@restaurovanistarozitnosti.cz
Web: www.restaurovanistarozitnosti.cz

Ateliér

Kamýcká 234
(areál Stavomontáže)
160 00  Praha 6-Sedlec

Novinky z prací

Biedermeierský psací sekretář se šelakovou politurou
Intarzovaná barokní komoda
Jídelní rozkládací stůl, 20 léta, černá nitropolitura
Orchestrion „Symphonion“